Jak ułożyć płytki podłogowe w łazience i uzyskać profesjonalny efekt?

podloga w lazience

Eksperci branżowi podzielili się swoimi najważniejszymi wskazówkami, jak układać płytki podłogowe w łazience, aby uzyskać profesjonalne wykończenie. Ze względu na swoją praktyczność płytki zawsze były podstawą łazienki. Dzięki niezliczonym możliwościom projektowania płytki są niezwykle wszechstronne. Nowy zestaw płytek może stworzyć wszystko, od uproszczonej skandynawskiej estetyki po autentyczną i bardziej misterną podłogę w stylu wiktoriańskim.

Płytki ceramiczne i porcelanowe to najpopularniejsze pomysły na podłogę w łazience . Oba materiały są płytkami przyjaznymi dla początkujących, które są łatwe do przycinania i układania, jeśli dopiero zaczynasz majsterkowanie – a jest tak wiele pomysłów na łazienkę, w których można się uczepić.

JAK UKŁADAĆ PŁYTKI PODŁOGOWE DO ŁAZIENKI?

NARZĘDZIA, KTÓRE POTRZEBUJESZ:

 • Metalowa linijka
 • Czyścik do płytek
 • Szczypce do płytek
 • Drobny papier ścierny
 • Pływak do fug
 • Narzędzie do wykańczania fug
 • Wiadro
 • Wiertarka z przystawką mieszającą
 • Rozprowadzacz kleju do płytek
 • Ołówek
 • Taśma miernicza
 • 5mm przekładka do płytek podłogowych
 • Poziomica długa
 • Gąbka
 • Drewniana łata i mocowania
 • Do układania podłogi w łazience będziesz potrzebować kilku specjalistycznych narzędzi. Do cięcia płytek potrzebna jest metalowa linijka, czyścik do płytek, szczypce do płytek i drobny papier ścierny. Do spoinowania potrzebna jest paca do spoinowania i narzędzie do wykańczania spoin.
 • Do kleju potrzebne będzie wiadro, wiertarka z nasadką mieszadła i szpachelką do kleju do płytek. Do ułożenia płytek potrzebny będzie również ołówek, centymetr dystansowy 5 mm do płytek podłogowych, długa poziomica, gąbka i listwa drewniana oraz mocowania.

KROK 1 – PRZYGOTOWANIE PODŁOGI

Przed położeniem jakichkolwiek płytek ważne jest przygotowanie podłogi. Jeśli układasz płytki na równej betonowej podłodze, możesz od razu zacząć układać płytki. Jednak w przypadku większości innych rodzajów podłóg konieczne będzie zbudowanie podłoża.

KROK 2 – WYZNACZ PUNKT WYJŚCIA

Zacznij od zmierzenia szerokości pomieszczenia i zaznaczenia ołówkiem punktu środkowego. Weź ten znacznik jako punkt początkowy i połóż płytki w kierunku ściany bocznej, wkładając przekładki między każdą płytkę.

Po wyrównaniu zaznacz ołówkiem pozycję ostatniej pełnej płytki na podłodze. Zmierz odległość od tej linii do punktu środkowego, który zaznaczyłeś wcześniej. Weź tę odległość iz dalszej części pomieszczenia, zaczynając od linii środkowej, zrób kolejny znak.

Jeśli pracujesz z podkładem ze sklejki, połącz punkt za pomocą drewnianej łaty przykręconej do podłogi. Z betonową podłogą można je po prostu połączyć ołówkową linią.

Powtórz powyższe dla szerokości pomieszczenia. Powinieneś pozostać z dwiema liniami dopasowania. W rogu, w którym spotykają się linie lub drewniane listwy, zaczyna się układanie płytek.

KROK 3 – ZAPLANUJ JAK CHCESZ WYRÓWNAĆ SWOJE PŁYTKI

Być może już wiesz, jak chcesz ułożyć płytki podłogowe w swojej głowie. Jednak teraz nadszedł czas, aby go przetestować przed zaangażowaniem się w projekt. Poświęć trochę czasu na ich rozłożenie i zdecyduj, czy jesteś zadowolony z wyglądu. Najłatwiej to zrobić w przypadku małych podłóg łazienkowych .

KROK 4 – UŁÓŻ CAŁE PŁYTKI

Na początku rozprowadź przygotowany klej za pomocą pacy zębatej, aby pokryć około 1 metr kwadratowy podłogi. Wciśnij płytkę na miejsce, wykonując niewielki ruch obrotowy, aby ją zabezpieczyć. Umieść drugą płytkę z odstępem między nimi. Włóż przekładkę między płytki, aby zachować szczelinę.

W regularnych odstępach czasu sprawdzaj, czy płytki są wypoziomowane za pomocą poziomicy. Zetrzyj nadmiar kleju z płytek wilgotną ściereczką i usuń nadmiar z fug. Po całkowitym wyschnięciu kleju usuń drewniane łaty, jeśli są używane.

KROK 5 – PRZYTNIJ POZOSTAŁE PŁYTKI NA WYMIAR

Niektóre płytki będą musiały zostać przycięte, aby pokryć pozostałą część podłogi. Zmierz przestrzeń między każdą płytką a ścianą i uwzględnij 5 mm przekładkę. Ściany nie zawsze są proste, więc najlepiej jest zmierzyć każdą szczelinę, zamiast używać jednej jako przewodnika.

Narysuj linię cięcia na płytce i nakreśl ją kilka razy za pomocą metalowej linijki i rysika. Umieść ołówek pod linią i mocno dociśnij płytkę, aby ją podzielić.

Musisz również zastosować tę metodę podczas układania płytek wokół przeszkód, takich jak toaleta. Dla dokładności utwórz szablon na papierze, który będzie używany podczas tworzenia płytki do cięcia. Użyj rysika do płytek i szczypiec do płytek, aby odciąć niechciany kawałek płytki i wygładzić krawędź drobnym papierem ściernym.

Docięte płytki układać w taki sam sposób, jak płytki pełne.

KROK 6 – DODAJ FUGI

Po całkowitym wyschnięciu kleju wymieszać fugę i wypełnić szczeliny między płytkami za pomocą pacy do fugowania. Ułóż pacę do fugowania po przekątnej, aby wypełnić linie.

Za pomocą lekko wilgotnej gąbki zetrzyj nadmiar fugi przed wyschnięciem. Gdy zaprawa zaczyna twardnieć, przeprowadź ją za pomocą narzędzia do wykańczania zaprawy, aby uzyskać gładkie wykończenie. Po wyschnięciu fugi przetrzeć podłogę i spryskać środkiem ochronnym do fugi.

Na koniec wypełnij szczelinę między podłogą a ścianą silikonowym uszczelniaczem, używając taśmy maskującej, aby zabezpieczyć płytki.

OD CZEGO ZACZĄĆ UKŁADANIE POSADZKI W ŁAZIENCE?

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia układania płytek w łazience jest punkt centralny.

Układanie podłogi nie zawsze jest tak proste, jak rozpoczęcie pracy w rogu i praca. Musisz ustalić, od czego zacząć, jak pokazano powyżej, krok po kroku, aby użyć jak największej liczby pełnych kafelków.

„Wybrany układ, wielkość obszaru i kształt kafelków określą, gdzie należy rozpocząć układanie płytek na ścianie”, wyjaśnia Hannah Guilbert, kierownik ds. marketingu produktów w Original Style . „Zalecamy skonsultowanie się z profesjonalnym glazurnikiem przed przystąpieniem do jakichkolwiek instalacji”.

JAKI JEST NAJLEPSZY MATERIAŁ NA PŁYTKI PODŁOGOWE DO ŁAZIENKÓW?

Po uporządkowaniu metody nadszedł czas, aby pomyśleć o pomysłach na płytki podłogowe w łazience i najlepszym materiale do użycia.

„Wybierając płytki podłogowe, upewnij się, że są antypoślizgowe, ale nie mają zbyt dużej tekstury. Chcesz mieć pewność, że mają wystarczającą przyczepność, ale jeśli mają zbyt teksturę, kamień może łatwo się nawarstwiać” – sugeruje Yousef Mansuri, kierownik ds. projektowania w CP Hart .

„Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, zwłaszcza kamień lub drewno, sprawdź, czy nadaje się on do wilgotnych obszarów — w przypadku materiałów naturalnych istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia przez wodę”.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, czy płytki są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Płytki ceramiczne i gresowe są idealnymi towarzyszami ogrzewania podłogowego, ponieważ skutecznie przenoszą ciepło.

JAKIE RODZAJE PŁYTEK SĄ NAJPROSTSZE DO MONTAŻU?

Jeśli jest to Twoje pierwsze przedsięwzięcie DIY, zalecamy użycie płytek ceramicznych lub porcelanowych. Są najłatwiejsze w montażu, ponieważ można je ciąć za pomocą ręcznych przecinarek do płytek na sucho, tworząc minimalny bałagan. Większość płytek ceramicznych i gresowych również nie będzie wymagała żadnego uszczelniacza.

JAKA PODŁOGA JEST POTRZEBNA DLA PŁYTEK?

Podłoże jest potrzebne dla płytek, jeśli nie układasz płytek na solidnej betonowej podłodze i musi ona być stabilna i wodoodporna. Można to łatwo zrobić, instalując płytkę podkładową na bazie cementu.

„Są po prostu przyklejane i przykręcane do istniejących desek podłogowych i zapewniają mocną, stabilną podstawę do układania płytek”, wyjaśnia Ben Youssefi, dyrektor w Porcelain Superstore . „Są łatwe do cięcia i obróbki metodą nacinania i zatrzaskiwania. Są stabilne wymiarowo, więc nie pęcznieją ani nie wypaczają się pod wpływem zmian temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *