Jak powiększyć mały ogród? 8 prostych sposobów na zwiększenie przestrzeni

maly ogrod

Małe ogrody mają wiele zalet – ale jak sprawić, by mały ogród wyglądał na większy? Małe ogrody, dziedzińce, balkony, a nawet nielubiane zakątki mogą tworzyć kuszące przestrzenie zewnętrzne przy odrobinie dodatkowego planowania i odpowiednich pomysłów na ogród .

Wizualne triki, dobre oświetlenie, ciekawe nasadzenia i wygodne siedzisko zagrają w mocne strony nawet najbardziej niezgrabnego lub kompaktowego ogrodu.

JAK SPRAWIĆ, BY MAŁY OGRÓD WYGLĄDAŁ NA WIĘKSZY?

Nasze ulubione porady, triki i inspirujące pomysły na mały ogródek pomogą Ci optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że mały ogród będzie wyglądał na większy w tym sezonie i nie tylko.

1. SFAŁSZUJ GANEK – I POSADŹ GO PIONOWO

To, czego brakuje małemu gankowi, może z nawiązką nadrobić urok i atmosferę, a udawanie ganku może być idealnym rozwiązaniem przy podejmowaniu decyzji, jak powiększyć mały ogród. Chociaż udekorowanie małego ganku może wydawać się trudne, nie zniechęcaj się tym niewielkim rozmiarem.

Kompaktowy ganek oferuje wyjątkowe wrażenia, aby stworzyć coś wyjątkowego, wykorzystując w pełni przestrzeń, którą masz, a co za tym idzie, oferując wspaniałe pierwsze wrażenie dla odwiedzających. Pomysły na werandę to również świetna opcja dla tych z nas, którym brakuje miejsca na trawnik.

Niezależnie od tego, czy masz zadaszony ganek, czy taki, który jest otwarty na żywioły, wybór tego samego koloru sufitu i ścian pomoże podnieść przestrzeń i sprawi, że będzie bardziej ekspansywna. Dodatkowo posadź ją pionowo, aby stworzyć piękny baldachim, który przetrwa całe lato. Co więcej, możesz zdecydować się na meble składane, które można spakować na chłodniejsze miesiące.

2. WZBOGAĆ SWÓJ MAŁY OGRÓD BALDACHIMEM – I SCHOWKIEM

Konstrukcje tymczasowe – takie jak baldachim czy żagiel – pozwalają na odrobinę zabawy i możliwość aranżacji ogrodu na konkretne wydarzenie lub okazję, a także są praktycznymi rozwiązaniami dla ogrodów balkonowych . Są również fantastycznym sposobem na dodanie cienia. Dodatkowo, gdy zastanawiamy się, jak powiększyć mały ogród, sprawią, że zwarta przestrzeń ogrodowa będzie wyglądać jak dodatkowy „pokój”.

Kolejną świetną wskazówką, aby skutecznie zaplanować mały układ ogrodu, jest zorganizowanie, a można to zrobić dzięki funkcjonalnemu przechowywaniu. Tutaj ładny, ale praktyczny kredens – do przechowywania narzędzi ogrodowych, a także do eksponowania doniczek – doda bardzo potrzebnej wysokości w małym ogrodzie.

3. MĄDRZE WYBIERZ KRAJOBRAZ SWOJEGO OGRODU

Zastanawiając się, jak powiększyć mały ogród, Isabel Fernandez, dyrektorka Quorn Stone , wyjaśnia: „Aby stworzyć iluzję większej przestrzeni, zalecamy wybór większej kostki brukowej, takiej jak 900 x 600 lub 800 x 800 cm.

„Im większa kostka brukowa, tym mniej fugi, co pomaga w stworzeniu jednolitej przestrzeni, która nie jest podzielona licznymi liniami fugowania. Zalecamy również wybór koloru fugi, który jest zbliżony kolorem do samej kostki brukowej – ponownie pomaga to zaprawie wtapiać się w układarki i daje złudzenie większego obszaru”.

4. WPROWADŹ NIEZWYKŁE ELEMENTY NA MAŁYM DZIEDZIŃCU

Po prostu uwielbiamy ten nowoczesny ogród na dziedzińcu z zaokrąglonymi meblami i elementami projektu 3D. Pełne, zmysłowe lub delikatnie zaokrąglone krzywe podniosą krajobraz i złagodzą ogólny wygląd Twojego małego ogrodu, dodając odważny projekt lub subtelny akcent kształtowania Twojego wystroju.

Płytki to jedyna rzecz, która jest kanciasta; reszta jest okrągła lub ukształtowana. Pozwala to na łatwe poruszanie się na małej przestrzeni – bez drapania kostek o ostre rogi.

Kolorystyka jest kolejnym ważnym czynnikiem przy rozważaniu, jak powiększyć mały ogród. Tutaj paleta kojących błękitów i szarości pięknie łączy się z bogatymi tonami okolicznych nasadzeń.

Uwielbiamy też pomysł drzew w doniczkach, ponieważ dodają one wysokości i zainteresowania, więc dlaczego nie dodać jednego lub dwóch z tych najlepszych drzew do małego ogrodu , takich jak klon japoński, i być kreatywnym, gdy szukasz liści.

5. ZMAKSYMALIZUJ SWÓJ KWADRATOWY MATERIAŁ

Kiedy Twoja powierzchnia jest na wagę złota, musisz sprytnie zaplanować swój układ. To podwórko, zaprojektowane przez Barlisa Wedlicka, to mistrzowska klasa w praktycznym planowaniu.

Po pierwsze, pomyśl o elementach, których chcesz użyć – leżakach i leżakach po jednej stronie, stoliku do zabawy w kącie i uroczej, nisko zawieszonej sofie narożnej w drugim kącie. Jest nawet miejsce na konsolę na napoje i świeże kwiaty.

Zróżnicowanie siedzeń w ten sposób daje więcej możliwości dla różnych opcji rozrywki, jednocześnie tworząc relaksującą i przyjazną przestrzeń, a odpowiednie pomysły na małe tarasy ogrodowe pozwolą Ci wykorzystać każdy centymetr powierzchni podłogi.

6. WYBIERZ ZAOKRĄGLONE MEBLE OGRODOWE

Jak wspomnieliśmy powyżej, zaokrąglone meble są niezbędne podczas planowania, jak powiększyć mały ogród – i dotyczy to zarówno małych przestrzeni wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nie tylko wizualnie upiększy mały ogród, ale również przyciągnie wzrok po całej okolicy.

Inną kwestią są meble, które są jasne w kolorze i lekkiej konstrukcji – masywne elementy będą sprawiać wrażenie ciężkich i będą wyglądać na ciężkie. Ten zestaw od Bridgmana spełnia wszystkie te kryteria i jest przezroczysty – co służy tylko wzmocnieniu iluzji przestrzeni.

7. WSTAW KAFELKI NA CAŁEJ POWIERZCHNI

Gładka i współczesna, ta uspokajająca oaza, choć niewielka, nadal wydaje się lekka i przestronna dzięki ciągłym kafelkom.

W ten sam sposób, w jaki użyjesz jasnego koloru w domu, możesz również użyć tej sztuczki projektowej na zewnątrz. Płytki odbijają światło w górę i na zewnątrz, dzięki czemu na podwórku nie ma mroku. Ogranicz meble do minimum – ten wygląd jest dla minimalistów, a nie maksymalistów.

8. SKUP SIĘ NA SYMETRII W MAŁYM OGRODZIE

Równowaga to ważna zasada projektowania, która tworzy poczucie struktury i spokoju, a także sprawia, że ​​mały ogród wydaje się większy.

Dorzuć dziwny asymetryczny element, aby przestrzeń była nadal ciekawa wizualnie. Nadrzędny wygląd powinien być zrównoważony, ale jeden lub dwa dodatkowe elementy sprawią, że przestrzeń nie będzie zbyt formalna.

Pomaga również utrzymanie spójnego schematu kolorów. Te meble ogrodowe zaprojektowane przez Penny Morrison mogą wydawać się zbyt duże – ale w rzeczywistości są doskonałym przykładem tego, jak powiększyć mały ogród. Naszą radą jest wybranie jednego elementu, który wypełni Twoją przestrzeń – dopóki jest miejsce do poruszania się, sprawdzi się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *