Przycinanie mięty – jak przycinać miętę?

mieta

Umiejętność przycinania mięty jest niezbędna, jeśli chcesz, aby to pyszne i wszechstronne zioło było jak najbardziej produktywną i zdrową rośliną. Uwielbiana za zapach i smak aromatycznego olejku, mięta może być używana do wielu rzeczy, od zaparzania herbaty i do przyprawiania potraw, zarówno słodkich, jak i słonych, do ziołowych leków i do dodawania zapachu do bukietów kwiatowych, a ponadto jest bardzo łatwa aby rozwijać miętę. Poniżej możesz dowiedzieć się od ekspertów ogrodniczych, dlaczego przycinanie mięty jest ważne oraz kiedy i jak to zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać swoją roślinę.

DLACZEGO WARTO PRZYCINAĆ MIĘTĘ?

Ważne jest przycinanie mięty, aby zapobiec jej kwitnieniu i zapewnić regularne dostarczanie świeżych, młodych, smacznych liści. Do celów kulinarnych najlepiej zbierać liście mięty młode i twardnieją, gdy roślina zakwitnie.

„Młodsze liście są bardziej aromatyczne niż starsze. Kiedy mięta zakwitnie, roślina przestaje produkować olejki eteryczne, które nadają smak zioła, i zamiast tego zaczyna koncentrować się na produkcji nasion” – wyjaśnia Allison Vallin Kostovick, ogrodnik i blogerka ekologiczna na stronie finchandfolly.com .

Pozostawiona nieprzycinana mięta może również stać się długonoga, więc posiekanie jej sprawi, że będzie wyglądać schludnie i krzaczasto, a także świeża i smaczna.

JAK PRZYCINAĆ MIĘTĘ, ABY ROSŁA?

Regularne przycinanie mięty będzie promować świeży wzrost liści i zapewnić dobre zaopatrzenie; generalnie najlepiej jest przycinać roślinę nie więcej niż o jedną trzecią wyjaśnia Ashley Irene z Heirloom Potager – projektantka i twórca ogrodów jadalnych.

„Przytnij miętę nad węzłem liścia, aby zachęcić do nowych pędów. Dobrą zasadą jest, aby nigdy nie przycinać więcej niż jednej trzeciej rośliny, aby ograniczyć stres. Gdy mięta dobrze się ugruntuje, zachęca się do cotygodniowego przycinania, aby roślina była schludna i wydajna” – kontynuuje.

Podczas zbierania aromatycznych ziół ważne jest, aby robić to ostrożnie, aby zapobiec uwalnianiu olejków eterycznych, zanim będą potrzebne, dodaje Stuart Thomas z Primrose .

„Często przycinaj i przycinaj miętę, aby mieć świeże, nowe liście. Staraj się nie zgniatać liści, gdy je zdejmujesz – chociaż pachnie wspaniale, lepiej zachować soki i olejki w liściach, dopóki ich nie będziesz potrzebować”.

Raz zebrane liście mięty można wykorzystać od razu lub można je zamrozić lub wysuszyć do późniejszego wykorzystania.

KIEDY NALEŻY SKRÓCIĆ MIĘTĘ?

Latem, gdy mięta zakwitnie i zawiąże nasiona, liście stają się szorstkie i tracą smak. Kiedy tak się stanie, najlepiej jest przyciąć roślinę z powrotem do ziemi, aby zachęcić do nowego wzrostu i świeżego rumieńca liści.

Mięta ma inwazyjne korzenie, które łatwo się rozprzestrzeniają, dlatego ważne jest monitorowanie wzrostu, aby zapobiec przejęciu przez niego granicy. Jeśli myślisz o uprawie mięty, zaleca się hodowanie jej w pojemniku. Ewentualnie, jeśli planujesz hodować go na granicy, spróbuj posadzić go w doniczce i zatopić doniczkę w glebie, aby powstrzymać energiczny wzrost.

„W ogrodzie najlepiej sadzić miętę we własnym pojemniku. W optymalnych warunkach uprawy odmiany z rodziny miętowych mogą szybko stać się inwazyjne, przejmując zagony w ziemi i podniesione” – mówi Ashley Irene z Heirloom Potager .

Treść artykułu została dostarczona przez Hmag.pl, magazyn Home & Garden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *