Pomieszczenia mokre – czym są i gdzie je zastosować? Przebieg montażu i cena

pomieszczenie mokre

Koszty montażu pomieszczeń mokrych są nieco bardziej nieznane doświadczonym renowatorom łazienek, ale to pomieszczenie staje się coraz bardziej popularnym towarem w ruchliwym domu rodzinnym, dzięki swojej praktyczności i trwałości.

Chris Scott, dyrektor generalny firmy Mascot Bespoke , mówi: „Pomieszczenia mokre są obecnie podstawowym elementem większości luksusowych projektów i renowacji. Klienci, którzy często podróżują, często mają mało czasu, chcą odtworzyć to doświadczenie pięciogwiazdkowego luksusowego hotelowego spa we własnych domach”.

Więc ile kosztuje zainstalowanie mokrego pomieszczenia? Podobnie jak w przypadku wszystkich innych pomysłów na łazienkę , koszty instalacji pomieszczeń mokrych naprawdę zależą od tego, ile przeróbek jest potrzebnych do przeróbki rurociągów, od tego, czy trzeba zainstalować nowy odpływ, niezręczności konfiguracji pomieszczenia oraz jego wielkości, wyposażenia i wykończeń.

Chris mówi: „Kluczem do sukcesu podczas projektowania i instalowania pomieszczeń mokrych jest zapewnienie odpowiednich podstaw. Podczas gdy wybór płytek, szafek podumywalkowych i kranów może być ekscytującymi dotykowymi elementami schematu, który zauważysz po zakończeniu pracy, w rzeczywistości są to mniej inspirujące elementy, które znajdują się za kulisami, które będą informować o końcowym wyglądzie i odczuciu pomieszczenia mokrego .

„Aby uzyskać prawdziwie mokry pokój, lepiej jest unikać korzystania z brodzika prysznicowego i zamiast tego wyłożone kafelkami całe mokre pomieszczenie, podłogi i ściany. Z biegiem czasu fuga i silikon nieuchronnie zawodzą, dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiedni system hydroizolacji, który jest kładziony na system ogrzewania podłogowego i można go bezpośrednio układać płytkami.

„Dodanie tej warstwy zwiększa koszty w krótkim okresie, ale przynosi korzyści, gdy nie trzeba płacić za naprawy innych pomieszczeń w domu w wyniku zalania”. Wybraliśmy najlepszych ekspertów łazienkowych, aby wyjaśnić poniżej koszty instalacji mokrego pomieszczenia w Twoim domu.

ILE KOSZTUJE ZAINSTALOWANIE MOKREGO POMIESZCZENIA?

Nick Cryer, założyciel Berkeley Place , zainstalował wiele wilgotnych pomieszczeń podczas projektów remontowych. Mówi: „Średnio oczekiwalibyśmy około 11 000 USD (8 000 GBP) do 18 000 USD (13 000 GBP) za średniej wielkości mokry pokój, w porównaniu do, powiedzmy, 8 000 USD (6 000 GBP) do 14 000 USD (10 000 GBP) za podobną tradycyjną łazienkę.

„Ogólnie rzecz biorąc, powiedzielibyśmy, że pomieszczenie mokre jest warte wzrostu kosztów. Spodziewalibyśmy się wzrostu od 20% do 30% w przypadku mokrego pokoju w porównaniu z tradycyjną łazienką. Większość tego podniesienia wiąże się z pracami przygotowawczymi związanymi z hydroizolacją terenu. Może być również wymagana dodatkowa wentylacja, a każda instalacja ogrzewania promiennikowego musi być lepiej zaplanowana”.

Gemma Holsgrove, zastępca dyrektora w agencji projektowania wnętrz Sims Hilditch , sugeruje jeszcze wyżej. „Przewidywałbym, że mokry pokój będzie kosztował od 20 000 do 40 000 USD (15 000-30 000 GBP) w zależności od wielkości i poziomu specyfikacji”.

ŚREDNIE KOSZTY INSTALACJI ELEMENTÓW DO POMIESZCZEŃ MOKRYCH

Pomieszczenia mokre mogą być kosztowne. Nick Cryer mówi: „Instalacje w pomieszczeniach wilgotnych są bardziej specjalistyczne, bardziej czasochłonne i droższe. Wszystkie materiały i zestaw są bardzo łatwo dostępne, jednak zalecamy zatrudnienie wyłącznie ekspertów do ukończenia instalacji”.

Dowiedz się, ile może kosztować każdy etap pomieszczenia mokrego. Pamiętaj, że ceny będą się różnić w zależności od wielkości pomieszczenia, stopnia skomplikowania Twoich pomysłów na mokry pokój oraz wybranego przez Ciebie poziomu wykończenia.

  • Okucia: Generalnie, jeśli masz podłogę z legarami, tacę można ustawić równo (w zależności od pozycji legara). Jeśli jednak jest to podłoga betonowa, trzeba będzie podnieść tacę. Jo Sangster, starszy projektant w Ripples Bathrooms , mówi: „Tace i hydroizolacja mogą wynosić od 800 do 1400 USD (600–1000 GBP) w zależności od rozmiaru. Im większy jedziesz, tym wyższa cena! Wielu dostawców będzie również oferować opcje tac, które można wykonać w niestandardowych rozmiarach i miejscach na odpady”. Gemma Holsgrove, zastępca dyrektora w Sims Hilditch, mówi, że możesz spodziewać się zapłaty od 11000 (8 000 GBP) do 20 000 USD (15 000 GBP) za wyższe wykończenia.
  • Płytki: Jo Sangster z Ripples twierdzi, że średni koszt płytek wynosi od 70 do 140 USD (50–100 GBP) za metr kwadratowy. Dodaje: „Wybierając płytki do zastosowania w tacce do pomieszczeń mokrych, muszą one być antypoślizgowe. Musisz również wziąć pod uwagę rozmiar i generalnie sugeruję, aby nie był za duży ani za mały. Mniejsze płytki mają generalnie więcej właściwości antypoślizgowych, ale jest więcej linii fug. Zwykle lubię projektować mokre podłogi, używając tych samych płytek na całej podłodze w łazience”. Gemma Holsgrove sugeruje odłożenie 2000-5500 USD (1500-4000 GBP) w zależności od rozmiaru i wykończenia.
  • Drenaż i hydraulika: Zadaniem wypełniania (znanym również jako hydroizolacja) jest proces dodawania dodatkowej warstwy ochronnej między ścianami i podłogą oraz płytkami lub podłogą używaną w mokrym pomieszczeniu. Według Gemmy, będziesz potrzebować od około 2700 do 4000 dolarów (2 000 do 3000 funtów) na hydraulikę. Jo mówi: „Nie zapomnij wziąć pod uwagę pozycji odpływu w oparciu o szkło prysznicowe i słuchawkę prysznicową. Najlepiej nie bezpośrednio pod miejscem, w którym stoisz i jak najdalej od wejścia pod prysznic.
  • Praca : „Montaż mokrej podłogi wymaga większego nakładu pracy, ponieważ wymaga dodatkowego ubijania i docinania płytek aż do upadku tacy, jednak wykończony wygląd jest tego wart!”. mówi Jo. Odłóż na bok wszystko od 700 do 4000 USD (500–3000 GBP) na płytki, w zależności od wielkości pokoju.

CZY NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ JAKIEŚ UKRYTE KOSZTY POMIESZCZEŃ MOKRYCH?

Przeglądając pomysły na prysznic typu walk-in , mogłeś zauważyć, że wiele powierzchni jest twardych – a przez to zimnych i nieprzyjemnych. Dlatego możesz chcieć dodać ogrzewanie podłogowe do swojego mokrego pomieszczenia, aby zwiększyć luksus.

Jo mówi: „Uważam, że ogrzewanie podłogowe jest niezbędne podczas montażu mokrej tacy podłogowej. Może to dotrzeć aż pod płytki w prysznicu, co pomaga wysuszyć wodę i stworzyć o wiele przyjemniejszą strefę prysznica z ciepłem pod stopami i pomóc w walce z wilgocią w łazience”.

Chris Scott, dyrektor generalny firmy Mascot Bespoke , mówi, że wiele osób rozszerza ogrzewanie podłogowe również na ściany, dodając: „Kolejną kwestią jest to, jak ogrzewać i wentylować pomieszczenie. Nie jest już niczym niezwykłym, że klienci rozszerzają swoje systemy ogrzewania podłogowego tak, aby obejmowały zarówno ściany wilgotnego pomieszczenia, jak i podłogę. Ta luksusowa opcja pomaga utrzymać idealną temperaturę w pomieszczeniu, ale także przyspiesza wysychanie ścian wyłożonych kafelkami. Idealny do utrzymania czystych linii fug i mniej zamoczonej przestrzeni. ’

Koszty są różne: elektryczne ogrzewanie podłogowe można łatwo zainstalować pod płytkami w pokoju na piętrze – można kupić maty do ogrzewania podłogowego, które elektryk po prostu podłącza do sieci. Jeśli przeprowadzasz bardziej dramatyczny remont całego domu, a zwłaszcza parteru, możliwe jest zastosowanie mokrego ogrzewania podłogowego, które jest podłączone do kotła tak jak grzejniki.

CZY POKOJE MOKRE SĄ WARTE DODATKOWYCH KOSZTÓW?

Pokoje mokre są warte dodatkowych kosztów, szczególnie jeśli szukasz pomysłów na małą łazienkę do drugiej łazienki lub łazienki.

„Wykończony wygląd mokrego pomieszczenia jest zawsze fantastyczny i naprawdę dopełnia pomieszczenie, zwłaszcza jeśli masz otwartą kabinę prysznicową”, mówi Jo Sangster z Ripples. „Oczywiście na rynku istnieją alternatywy obejmujące wiele nowych produktów i typów tac, które można również ustawić równo z podłogą, jednak nadal tworzy to podział w łazience i zwykle sprawia, że ​​przestrzeń wydaje się mniejsza”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *