Na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii dla fotowoltaiki?

fotowoltaika na domu

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, co jest całkowicie zrozumiałe. Są nie tylko sposobem na ekologiczną energię ale również skuteczną metodą oszczędzania na rachunkach. Szczególnie, jeśli instalacja jest wyposażona w magazyn energii. Na rynku pojawiło się obecnie wiele tego typu urządzeń, dzięki którym możemy całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu. Aby jednak mogło tak być trzeba wybrać dobry magazyn energii. Czym sugerować się podczas zakupu? Przekonajmy się.

Dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii?

Jeśli posiadamy lub planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej warto rozważyć zakup magazynu energii. Urządzenie to ma bowiem wiele zalet. Musimy bowiem wiedzieć, że fotowoltaika nie dostarcza cały czas tej samej ilości energii. Efektywniej pracuje w czasie słonecznych dni co sprawia, że nadwyżka energii, którą wytwarza trafia do sieci energetycznej dostawcy i nie jest przez nas wykorzystywana. Zaś w czasie, gdy energii wytwarza mniej (np. w nocy, zimą czy w czasie deszczowego dnia) zapotrzebowanie naszego domu może być większe niż dostawa energii z fotowoltaiki co wymaga od nas zakupu energii od dostawcy. Decydując się na zakup magazynu energii możemy uniknąć tej konieczności, co więcej, może ona nam pomóc również w sytuacji gdy dojdzie do przerwy w dostawie prądu. Jest to więc prosty sposób na oszczędności oraz niezależność energetyczną, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni magazyn. Na co więc zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Pojemność magazynu energii

Pierwszym istotnym aspektem jest pojemność magazynu energii. Wybór odpowiedniego magazynu może ułatwić nam obliczenie ilości energii, jaką zużywają sprzęty elektroniczne w naszym domu. Poszukując magazynu warto sprawdzić także ilość energii produkowanej przez panele słoneczne. Im większa pojemność magazynu, tym więcej energii będzie można przechować. Zasadniczo uznaje się, że dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wystarczającym rozwiązaniem będzie magazyn o pojemności 5 kWh, większe domy jednorodzinne potrzebują magazynu o wielkości rzędu 1 kWh.

Rodzaj baterii

Istnieją różne rodzaje baterii stosowanych w magazynach energii fotowoltaicznej. Baterie ołowiowo-kwasowe, litowo-jonowe czy też nowsze technologie, takie jak baterie przepływowe – każdy z rodzajów magazynów energii ma swoje zalety i wady. Baterie litowo-jonowe są popularne ze względu na wysoką wydajność i żywotność, ale wyróżniają się wyższą ceną. Zaś tradycyjne magazyny ołowiowo-kwasowe są znacznie tańsze, lecz ich żywotność jest o wiele krótsza.. Wybór odpowiedniego rodzaju baterii powinien uwzględniać budżet inwestycji oraz oczekiwania co do trwałości systemu. Decydując się na zakup magazynu energii warto postawić na ofertę doświadczonych firm, które oferują sprzęt wysokiej jakości. Jedną z nich możemy znaleźć pod adresem https://kon-tec.eu/.

Żywotność, efektywność i gwarancja

Kolejnymi parametrami, na które warto zwrócić baczną uwagę podczas wyboru magazynu energii dla systemu fotowoltaiki są żywność oraz efektywność ładowania. Żywotność jest parametrem, który określa ile cyklów ładowania i rozładowania baterii jest w stanie wytrzymać magazyn energii bez uszkodzenia. Efektywność określa zaś czas niezbędny do pełnego naładowania. Magazyn o większej efektywności będzie w stanie sprawnie wykorzystywać nadmiar energii słonecznej i magazynować ją lub oddawać do użytku w momencie gdy jest taka potrzeba. Warto dokładnie sprawdzić jakie wartości podaje producent, ponieważ magazyn energii powinien posłużyć nam przez lata. Z tego samego powodu warto także upewnić, że na jaki czas jest on objęty gwarancją.

Podsumowując wybór odpowiedniego magazynu energii dla systemu fotowoltaicznego ma ogromne znaczenie dla niezależności energetycznej oraz optymalnego wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwie domowym. Decyzja o wyborze konkretnego modelu warto więc podjąć na podstawie analizy indywidualnych potrzeb, budżetu inwestycji oraz dostępnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *