Koce i kołdry z alpaki – jak o nie dbać?

koc z alpaki

Koce i kołdry produkowane z wełny alpak cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością a część osób nie wyobraża sobie już przykrywania się jakimkolwiek innym kocem czy kołdrą. Aby jednak móc cieszyć się ciepłem jakim dają tego typu produkty przez długi czas warto odpowiednio o nie zadbać. W jaki sposób? Przekonajmy się.

Produkty z alpaki – dlaczego są takie dobre?

Jeśli do tej pory nie posiadasz koca lub kołdry wykonanych z tego materiału, z pewnością zastanawiasz się, dlaczego wełna z alpaki cieszy się tak dużą popularnością. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim wyroby z alpaki są cieplejsze niż koce z wełny owczej. Wynika to z faktu, że wełna tych uroczych zwierząt na całej swojej długości posiada kieszonki powietrzne, które sprawiają, że ma ona świetne właściwości termoizolacyjne. To jednak nie wszystko. Wełna z alpaki doskonale odprowadza wilgoć, pozostawiając naszą skórę przyjemnie suchą i ciepłą. Warto również wspomnieć o tym, że koce i kołdry wykonane z wełny alpak wykonywane są z bardzo cienkich włókien, które zapewniają im miękkość i lekkość. Niewątpliwym atutem jest również hipoalergiczność tych produktów. Przejdźmy jednak do ich codziennego użytkowania oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Zadbaj o częste wietrzenie koców i kołder

Mówiąc o wyrobach z wełny alpak, nie sposób nie wspomnieć o niezwykłej właściwości tej wełny, a mianowicie zdolności do samooczyszczania się. Produkty z wełny alpak są bardzo odporne na zabrudzenia i kurz, dzięki czemu nie wymagają tak częstego prania jak inne koce czy kołdry. Zamiast tego z powodzeniem możemy wywietrzyć je na świeżym powietrzu, co nie tylko je odświeża, ale również regeneruje.

Jak prać kołdry i koce z alpaki?

Nie da się jednak ukryć, że od czasu do czasu wypranie koca lub kołdry będzie konieczne. Jak robić to w sposób prawidłowy? Przede wszystkim korzystamy z chłodnej wody, jej temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Ponadto zaleca się pranie ręczne. Ważne jest również to, jakich środków do prania używamy. Najlepiej sprawdzą się delikatne płyny z dodatkiem lanoliny, która jest naturalnym woskiem, świetnie zabezpieczającym wełniane włókna.

Jak suszyć produkty z wełny alpak?

Kolejnym często popełnianym błędem dotyczącym dbania o wyroby z wełny alpak jest ich nieodpowiednie suszenie. Musimy bowiem wiedzieć, że mokre włókna tej wełny są znacznie bardziej podatne na rozciąganie. Z tego powodu koców z alpaki pod żadnym pozorem nie powinniśmy wirować czy też ręcznie wyżymać. Co więcej, niewskazane jest również rozwieszanie ich na linkach. Najlepiej delikatnie odsączyć nadmiar wody z tkaniny, a następnie suszyć koc lub kołdrę w pozycji poziomej, np. rozkładając je płasko na suszarce do prania.

Podsumowując, koce i kołdry z alpaki to produkty, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób i zapewnić im komfortowe warunki snu lub wypoczynku. Aby jednak mogło tak być, konieczne jest właściwe traktowanie produktów wykonanych z tej wełny. Tylko wtedy posłużą nam przez długi czas, nie tracąc swoich pożądanych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *