Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Fachowe porady dotyczące planowania

ogrod za domem

Zastanawiasz się, jak zaplanować ogród? Tworzenie przestrzeni zewnętrznej, która uzupełnia otoczenie i dom w sposób, w jaki chcesz, to ekscytujący projekt. Niezależnie od tego, czy jest to miejsce na zajęcia, takie jak jedzenie, relaks, rozrywka i zabawa, czy też chcesz, aby zawierało wszystkie Twoje ulubione kwiaty i rośliny, istnieje wiele pomysłów na ogród do wyboru.

Ale nie ma wątpliwości, że planowanie ogrodu to również wyzwanie. Ogród zmienia się wraz z porami roku i w miarę dojrzewania, dlatego ważne jest również opracowywanie strategii pod kątem całorocznego zainteresowania i na przyszłość.

Ta fachowa porada oferuje inspirację dla każdego aspektu projektowania działki, od pomysłów na dekoracje ogrodowe po wskazówki dotyczące sadzenia i nie tylko.

JAK ZAPLANOWAĆ OGRÓD?

Aby rozpocząć planowanie ogrodu, zastanów się, do czego chcesz wykorzystać przestrzeń i jak chcesz, aby wyglądała.

Uprawa kwiatów, krzewów i drzew, a także być może warzyw i owoców, może być prawie całym celem ogrodu lub może być tylko jednym z jego zastosowań.

Wiele ogrodów jest wykorzystywanych jako przestrzenie towarzyskie do regularnego odpoczynku lub spożywania posiłków w towarzystwie dużej rodziny lub przyjaciół. A dzięki szerokiej gamie pomysłów na posiłki na świeżym powietrzu , znajdziesz coś, co pasuje do każdego ogrodu, bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja przestrzeń.

Sprytne pomysły na pochyły ogród są przydatne, jeśli Twoja przestrzeń na zewnątrz ma niewygodny gradient, na którym trudno jest zaprojektować. A może masz do czynienia z ogrodem na wielu poziomach – lub chcesz je stworzyć. Tymczasem place zabaw dla dzieci mogą być również niezbędne do projektowania ogrodu. Na tym początkowym etapie napisz listę wszystkich pożądanych funkcji ogrodu, które pomogą Ci przydzielić miejsce na różne czynności w Twoim układzie.

Styl ogrodu, do którego dążysz, powinien być na tym etapie przede wszystkim w twoim umyśle. Czy powinien być nowoczesny czy tradycyjny? Czy będziesz czerpać inspirację z formalnych, japońskich pomysłów na ogród lub bardziej zrelaksowanych ogrodów przydomowych ?

Istnieje cała gama różnych stylów, które możesz preferować, ale także takie, które Twoje otoczenie i region mogą skłaniać do preferowania.

JAK ZACZĄĆ PROJEKTOWAĆ SWÓJ OGRÓD?

Zacznij projektować swój ogród mając pomysł na wygląd, który chcesz osiągnąć. Należy pamiętać, że na wybór stylu ogrodu powinny wpływać nie tylko preferencje, ale także funkcje, jakie ma spełniać, ponieważ nie będzie tak, że każdy styl ogrodu będzie odpowiadał każdej potrzebie.

Na przykład rozległe granice ogrodu przydomowego mogą ograniczać obszar trawnika, na którym dzieci mogą się bawić, podczas gdy same rośliny mogą zbyt łatwo zostać spłaszczone przez wysłane w ich stronę piłki.

Z drugiej strony, niektóre style ogrodowe mogą naturalnie nadawać się do tego, czego chcesz od przestrzeni.

Tradycyjne strefowanie ogrodu z obszarami trawnika, rabatami wypełnionymi roślinami i granicami oraz pokojami na świeżym powietrzu do spożywania posiłków i relaksu może być idealnym wyborem dla najbardziej wielofunkcyjnych przestrzeni.

JAK PLANOWAĆ UKŁAD OGRODU?

Zastanawiasz się, jak zaplanować układ ogrodu? Możesz zastosować tradycyjne podejście z papierem i ołówkiem lub przejść na technologię cyfrową. Ale tak czy inaczej, rzeczywisty plan jest na tym etapie rozsądną strategią.

Najpierw zmierz przestrzeń, a następnie narysuj plan w skali, na którym zaznaczysz żądane lokalizacje różnych obszarów funkcjonalnych ogrodu.

Pamiętaj, jak słoneczne lub zacienione są te miejsca i jak to pasuje do tego, co będzie się działo w przestrzeni. Sprytne pomysły na pergole lub nasadzenia mogą pomóc w stworzeniu cienia, ale pomyśl też o prywatności. Czy w konkretnej lokalizacji potrzebne będą rozwiązania dotyczące widoku?

Możesz również rozważyć pomysły na szklarnie lub dodatkowe budynki ogrodowe.

Najpierw dodaj ten ostatni do planu, a następnie zaznacz zarówno pożądany twardy krajobraz (np. Ścieżki, chodniki i pomysły na taras ) jak i miękki krajobraz (np. trawniki, łóżka i granice).

JAK PLANOWAĆ KWIETNIKI I GRANICE?

Powiedzieliśmy, że rabaty i obrzeża muszą znaleźć się w Twoim planie ogrodu, ale jak decydujesz o ich liczbie, wielkości, położeniu i kształcie?

Granice biegną wzdłuż krawędzi ogrodu, wzdłuż ścieżek lub wokół budynków ogrodowych. Łóżka, które są w całości otoczone trawnikiem, żwirem lub chodnikiem, to miejsce, w którym stworzysz wystawy roślin.

W niektórych stylach ogrodów, w tym w ogrodach tradycyjnych, są one najważniejszą cechą, podczas gdy w nowoczesnych, mało wymagających pielęgnacji ogrodów może dominować hardscape.

Ale oprócz tego, że ich liczba i wielkość zależy od stylu ogrodu, który chcesz stworzyć, powinno również zależeć od tego, ile czasu masz na pielęgnację. Chociaż niektóre rośliny wymagają mniej pracy, generalnie więcej grządek i obrzeży oznacza więcej konserwacji.

Kształt grządek i obrzeży będzie również uzależniony od stylu ogrodu, który chcesz stworzyć.

W bardziej formalnych ogrodach dominują proste linie z prostokątnymi obramowaniami i kwadratami, a nawet ośmiokątami łóżek, a także kołami. W przypadku bardziej nieformalnych ogrodów pomyśl o łagodnie zaokrąglonych krawędziach i chociaż łóżka mogą być okrągłe, popularne są również miękkie kształty łezki.

Jeśli zastanawiasz się nad pomysłami na rabaty kwiatowe – w końcu jest to zabawne – pamiętaj, że to, co zasadzisz w każdym grządce i obrzeżu, powinno zależeć od rodzaju gleby, klimatu w twoim regionie, czy ogród jest narażony na działanie wiatry lub w pobliżu wybrzeża, niezależnie od tego, czy jest to miejsce słoneczne, czy zacienione.

Mogą zawierać jeden rodzaj rośliny, aby uzyskać formalny wygląd lub mieszankę. Jeśli to drugie, zaplanuj sadzenie na granicy od tyłu do przodu i pracuj od środka do obwodu, aby uzyskać łóżko.

Pomyśl o drzewach i zimozielonych roślinach, które będą robić wrażenie przez cały rok, a na końcu o kwitnących krzewach liściastych z kwiatami. Zastanów się zarówno nad kształtem, jak i wielkością poszczególnych roślin, a tam, gdzie planujesz użyć więcej niż jednego okazu, licz na nieparzystą grupę, jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie.

ZDECYDUJ SIĘ NA PALETĘ MATERIAŁÓW

Inteligentne pomysły na zagospodarowanie ogrodu w połączeniu z odpowiednimi materiałami stworzą uzupełniający się styl ogrodu, czy to nowoczesny, wiejski, tradycyjny czy formalny.

W nowoczesnym ogrodzie dobrze sprawdzają się pomysły na patio z porcelany i naturalnego wapienia , a także beton, metal i drewno. W bardziej tradycyjnych ogrodach można na przykład mieszać kamień, cegłę i żwir z drewnem.

Rozważ ustawienie ogrodu. „Użyj materiałów, które już istnieją w Twojej okolicy. Dzięki temu Twój ogród będzie wygodnie komponował się z otaczającym krajobrazem” – zaleca projektant ogrodów Ed Oddy MSGD.

„Aby wybrać odpowiednie materiały do ​​kształtowania krajobrazu, dobrą receptą, której należy się trzymać, jest użycie nie więcej niż trzech twardych materiałów do kształtowania krajobrazu”, mówi pisarka ogrodnicza Sarah Wilson.

„Aby uzyskać fajny, minimalistyczny wygląd, powinny one być w neutralnych kolorach z subtelnymi akcentami koloru akcentującego i/lub materiału, takiego jak czarne drewno lub metalowy element, taki jak stal Corten. Aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd, wybierz cegły z odzysku i wybierz cieplejszą paletę kolorów”.

Pomysły na inteligentne ściany ogrodowe mogą łączyć ogród bezpośrednio z architekturą Twojego domu.

Na przykład możesz wybrać cegłę o podobnym odcieniu do domu kolonialnego, granitowy bruk i kamień grochowy, aby uzupełnić typowy dom w Nowej Anglii, łupek lub drewno, które nawiązuje do materiału dachu, lub na przykład deskę tarasową, która powtarza poziomą bocznicę z drewna .

„Upewnij się, że projekt uzupełnia również posiadłość” – mówi Sarah Wilson. „W miarę możliwości styl ogrodu powinien uzupełniać okres i architekturę domu.

Kuszące może być wybranie łatwego w utrzymaniu, brukowanego projektu na tyłach wiktoriańskiego domu lub wypełnienie małego miejskiego dziedzińca sadzeniem przydomowego ogródka, ale wynik może wyglądać nieciekawie.

Pomyśl o wpływie na środowisko tego, co proponujesz użyć. „Wszyscy musimy zrobić, co w naszej mocy, aby odwrócić skutki zmian klimatycznych, a świat ogrodnictwa jest prawdopodobnie jedną z branż, które wiodą prym w sprawie zmiany naszych nawyków na bardziej ekologiczne” – mówi Teresa Conway, redaktor ds. ogrodów w Homes & Gardens .

„Obecny trend w projektowaniu ogrodów polega na maksymalnym ograniczeniu stosowania materiałów twardych, co będzie silnym motywem przewodnim w ogrodach pokazowych w Chelsea w tym roku. Używaj tylko oszczędnie i tam, gdzie jest to absolutnie konieczne. Upewnij się, że wszelkie materiały są pozyskiwane w sposób zrównoważony i etyczny.

„Żwir byłby moim materiałem w tej chwili (szczególnie w bladym odcieniu). Doskonale sprawdza się w rabatach roślinnych oraz jako podstawa do siedzisk i ścieżek. Jest bardziej przepuszczalny niż duże płyty chodnikowe, a rośliny można wytrenować, aby przez nie przerastały, aby zwiększyć zielony ślad w ogrodzie”.

ZAPLANUJ OGRÓD, KTÓRY KORYGUJE NIEZRĘCZNE PROPORCJE

Planowanie ogrodu to szansa na skorygowanie niezgrabnych proporcji. Mówimy na przykład o długim wąskim ogrodzie lub dziwnym kształcie, takim jak trójkątna działka.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak powiększyć mały ogródek , podziel go na osobne strefy, co da złudzenie większej przestrzeni. Używaj również pionów, takich jak wysokie, wąskie drzewa, pergole, plisowane drzewa i zielone ściany, które mogą odwrócić uwagę od granic i sprawić, że oko będzie wiele doceniania.

Uważaj na myślenie, że projekt musi być jak najbardziej uporządkowany, gdy ogród jest mały. „Jeśli oczyścisz swój ogród ze wszystkiego, kiedy na niego spojrzysz, zobaczysz wszystko na raz, a to sprawi, że poczujesz się mniejszy” – mówi projektant ogrodów, dr Peter Reader MSGD.

„Jeżeli zaprojektujesz odpowiednią skalę i liczbę rzeczy, takich jak pomysły na podniesione łóżko ogrodowe , w przestrzeni, to patrząc na ogród, twoje oko nie może od razu spojrzeć do tyłu i przemyka od obiektu do obiektu. To ogłupia twój mózg do postrzegania przestrzeni jako większej niż jest w rzeczywistości. Wygląda też o wiele ciekawiej i atrakcyjniej”.

W przypadku długiego i wąskiego ogrodu kluczowe jest unikanie przyciągania wzroku do samego końca, więc podzielenie przestrzeni na być może trzy bardziej kwadratowe strefy o odrębnych cechach może skierować widza na różne aspekty ogrodu. Alternatywnie, aby uzyskać podobny wynik, pracuj z wzorem „S” lub zygzakiem.

Trójkąt lub inny dziwny kształt może łatwo podzielić na różne obszary, które mogą być okrągłe lub prostokątne. Jeśli ogród ma ostry czubek, z którym trudno sobie poradzić, można go odgrodzić i wykorzystać na pryzmę kompostu lub posadzić na przykład drzewem ozdobnym.

„Zawsze staram się jak najlepiej wykorzystać przestrzenie, do czego służy łączenie poszczególnych przestrzeni za pomocą „urządzeń obrotowych”. Wykorzystanie mniejszej przestrzeni przejściowej między dwoma większymi obszarami pozwala na zmianę kierunku osi lub geometrii” – mówi członek Towarzystwa Projektantów Ogrodów i dyrektor generalny Bowles & Wyer John Wyer.

„Te mniejsze przestrzenie można również uczcić samodzielnie rzeźbą, dużym garnkiem lub innym elementem”.

JAK WZBUDZIĆ ZAINTERESOWANIE OGRODEM?

Ogrody sensoryczne o szerokiej gamie kolorów, kształtów i faktur cieszą się ogromną popularnością i cieszą oko.

„Często rozkładam liście na grupy o strukturze – duże liście (hosta, Cynara, Phlomis russeliana itp.), liście „kropkowate” (Soleirolia soleirolii, łyszczec itp.), liście przypominające włócznię (Astelia, juka, irys, hemerocallis) i średnie, często błyszczące liście” – mówi John Wyer.

„Użyj prostych mieszanek tych grup listowia i utrzymuj krótką listę. Działa to szczególnie dobrze w zacienionych ogrodach.

Wzywaj inne zmysły oprócz wzroku. Pomyśl o zapachu, jeśli chodzi o kwiaty i kwitnące krzewy. Dźwięk też może być ważny, a wiatr w liściach lub trawach lub delikatny strumyk wody może dodać dodatkowej przyjemności do przestrzeni.

„Używam dużo naturalnego światła. Zwróć uwagę w szczególności na zastosowanie popołudniowego lub porannego podświetlenia. Może być transformacyjny, zwłaszcza przechodząc przez trawy lub wysokie byliny” – mówi John Wyer.

Pionowe elementy, takie jak pomysły na żywą ścianę , sprawią, że projekt ogrodu będzie pełniejszy, podobnie jak wybrane przez Ciebie twarde materiały. Pomyśl też o konstrukcjach, takich jak pergole i centralnych punktach, takich jak grupy pojemników i rzeźby ogrodowe.

Unikaj projektu, w którym wszystko widać od razu. „Zainteresuj swój ogród, osłaniając określone obszary, aby wzbudzić intrygę i zachęcić ludzi do eksploracji całej przestrzeni” – radzi Ed Oddy.

JAK ZAPLANOWAĆ ZACIENIONY OGRÓD?

W ogrodzie pożądany jest cień. Ze względu na swój wygląd niektóre ogrody są naturalnie zacienione i dlatego będą wymagały roślin, które dobrze się rozwijają w takich warunkach. Chociaż naprawdę będziesz chciał odrobić pracę domową wokół ogrodów wychodzących na północ, aby uzyskać odpowiednią równowagę cienia i słońca.

Ogrody wychodzące na południe mogą być równie trudne do przybicia, a jeśli Twój ogród nie zapewnia wytchnienia, znalezienie cienia jest niezbędne, aby jedzenie i siedzenie były wygodnymi doświadczeniami.

Praktyczne pomysły na cień w ogrodzie są kluczowe, jeśli masz małe dzieci, ponieważ tworzenie cienia pozwala im bawić się bez bezpośredniego światła słonecznego. Dobry cień jest również korzystny dla osób starszych korzystających z ogrodu, pomagając im w ochronie skóry i unikaniu zmęczenia cieplnego.

Zarówno struktury, jak i nasadzenia, a czasem kombinacja tych dwóch, mogą wprowadzić cień, który sprawia, że ​​ogród może być używany do większej liczby czynności, większej liczby członków rodziny i na dłuższe godziny.

Aby zapewnić obszar cienia, rozważ dodanie elementów, takich jak pergole i altany, a także dodanie dachu do patio lub tarasu. Ogrodzenie lub ściana mogą również wprowadzać cień w określonych porach dnia, więc mogą być przydatne w miejscu, z którego korzystasz wcześnie lub później.

Pamiętaj jednak, że nie pomogą, gdy słońce jest bezpośrednio nad głową.

Sadzenie można łączyć z wieloma strukturami, aby zwiększyć cień, a pnącza z kwiatami i zapachem dodają atrakcyjności ogrodu. Ale drzewa i duże krzewy mogą również wprowadzić zacienione obszary, których potrzebuje ogród.

Parasole ogrodowe, markizy, zadaszenia, żagle przeciwsłoneczne i altany to wszystkie możliwe dodatkowe opcje, aby stworzyć niezbędny cień wokół ogrodu.

JAK ZAPLANOWAĆ OGRÓD Z ZACHOWANIEM PRYWATNOŚCI?

Lokalizacja naszych domów oznacza, że ​​wielu z nas ma ogrody, które są pomijane. Ale kiedy planujesz swój ogród, istnieje szereg pomysłów na prywatność w ogrodzie, które sprawią, że Twoja przestrzeń na zewnątrz będzie schroniona.

Na granicach żywopłot może zapewnić gęste pokrycie, tak że osoby na zewnątrz nie mogą zajrzeć do ogrodu, jeśli jest to problem. Lub rozważ pleachowane drzewa, których gałęzie są przytwierdzone do kraty lub innej ramy, aby wytworzyć szerokie pasmo liści, które uniemożliwiają widok na ogród.

Mogą być również używane w całej przestrzeni jako alternatywa dla sadzenia na granicy.

Inne nasadzenia, które mogą zachować prywatność ogrodu, obejmują opcje takie jak bambus lub wysokie trawy. Atrakcyjne są również wspinacze na kratach lub pergoli, a także praktyczne rozwiązania do patrzenia.

Pergolę można również uzupełnić o ekrany, panele lub listwy z boku, aby zapewnić pełną prywatność. Warto również zastanowić się, zwłaszcza jeśli jesteś przeoczony z góry, czy zadaszenie lub zadaszona konstrukcja ogrodu.

JAK ZAPLANOWAĆ OGRÓDEK KUCHENNY?

Ogród kuchenny, w którym uprawia się warzywa, owoce i zioła na swój stół, jest dla wielu niezbędnym elementem planu ogrodu. I istnieje szereg pomysłów ogród dostępnych jednak skromny twoja działka.

Jeśli to możliwe, ważne jest, aby poświęcić mu nasłoneczniony obszar. Jeśli nie jest to możliwe, a wszystko, co jest dostępne, to bardziej zacienione miejsce, trzymaj się roślin, które mogą rosnąć w takiej sytuacji, takich jak sałata, kapusta i jarmuż.

Jeśli uprawiasz rośliny, które muszą być zbierane regularnie, wygodniejsze będzie ustawienie ogrodu kuchennego blisko domu. A do podlewania umieść go tam, gdzie dotrze wąż lub w odległości, w której możesz nosić konewkę.

Rozsądną strategią może być umieszczenie ogrodu kuchennego i sterty kompostu stosunkowo blisko siebie, ponieważ kompost jest ciężki, co pozwala uniknąć przenoszenia go na duże odległości. Należy pamiętać, że częściowo zacienione miejsce na kompost oznacza również mniej czasu spędzonego na dodawaniu wody do hałdy.

Zastanów się nad dostępnymi godzinami, aby zadbać o uprawy, oprócz tego, ile masz ogólnie miejsca, przeznaczając obszar na ogród warzywny.

Należy również pamiętać, że niektóre rośliny są bardziej zwarte niż inne, a niektóre można uprawiać nawet w doniczkach lub bardzo małych podniesionych zagonach. Tymczasem wybór głębokich zagonów może zapewnić obfite plony na mniejszej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *