Jak i kiedy przycinać sadzonki pomidora?

pomidory

Jeśli jesteś nowicjuszem w uprawie pomidorów, prawdopodobnie będziesz się zastanawiać, jak przycinać pomidory – znane również jako przycinanie odrostów pomidora lub pędów bocznych – a nawet czy w ogóle musisz to zrobić?

Odpowiedź brzmi: zależy to od rodzaju uprawianych pomidorów. Jeśli przycinasz lub przycinasz niewłaściwy rodzaj pomidorów, możesz raczej utrudnić niż pomóc w zbiorze tych wszechstronnych i pysznych owoców.

Uprawa pomidorów jest łatwa i warta zachodu, ponieważ słodki smak domowych pomidorów jest o wiele lepszy i niepodobny do tych, które można spróbować w supermarkecie.

Chcesz mieć pewność, że maksymalizujesz plony, więc przycinać lub nie przycinać – oto jest pytanie.

JAK PRZYCINAĆ ROŚLINY POMIDORA RÓŻNYCH ODMIAN?

Rozważając sposób przycinania roślin pomidora, pierwszą rzeczą do ustalenia jest to, jaką odmianę pomidorów uprawiasz – lub możesz mieć mieszankę.

Istnieją dwie główne odmiany pomidorów:

 • Wyznaczone lub krzewiaste odmiany, które są krótsze
 • Nieokreślone , znane jako odmiany kordonowe lub winorośli , które muszą być postawione lub mieć inne podparcie, gdy rosną wysokie, nawet do 6 stóp
  pomidory kordonowe w doniczkach

„Przycinanie pomidorów jest opcjonalne, ale należy przycinać tylko nieokreślone odmiany, ponieważ wytwarzają one nowe liście i kwiaty przez cały sezon wegetacyjny” – radzi Amy Enfield z Bonnies Plants .

Odmiany samoistne lub krzewiaste nie wymagają przycinania, ponieważ rozwijają wszystkie owoce w jednym czasie, a jeśli je przytniesz, możesz nawet zmniejszyć zbiory.

Przycinanie pomidorów kordonowych lub winorośli lub szczypanie odrostów pomidora polega na znalezieniu i wycięciu małych liściastych pędów bocznych, które rosną w szczelinie między główną łodygą a gałązkami liści na roślinach pomidora.

Powinieneś to robić mniej więcej raz w tygodniu w okresie wegetacji i, jeśli to możliwe, usuwać odrosty, gdy są małe.

 • Znajdź przyssawki na roślinie pomidora.
 • Jeśli mają mniej niż dwa cale długości, ściśnij przyssawki między kciukiem a palcem wskazującym.
 • Jeśli odrosty są większe, użyj pary czystych sekatorów, aby je odciąć, przycinając jak najniżej, blisko podstawy pędu.
 • Regularnie szukaj odrostów podczas podlewania lub zbierania roślin przez cały sezon wegetacyjny.
 • Może się to wydawać nieco żmudne, ale w rzeczywistości przycinanie pomidorów to tylko jedno z łatwych zadań, które musisz mieć na bieżąco i dodawać do listy zadań podczas planowania ogrodu kuchennego .

CZY POMIDORY TRZEBA PRZYCINAĆ?

Nieokreślone rośliny pomidora czerpią korzyści z przycinania z wielu powodów.

„Kiedy po raz pierwszy zaczęłam uprawiać pomidory, w dużej mierze zostawiłam je samym sobie, od czasu do czasu przywiązując je do kijów podtrzymujących, nie zdając sobie sprawy, że odmiany kordonowe muszą być podcinane, aby dobrze prosperować” – mówi zapalony hodowca i redaktor Period Living Melanie Griffiths.

Przycinanie pomidorów pomaga im włożyć energię w produkcję owoców, a nie więcej liści. Przycinanie – lub obcinanie pędów bocznych – powinno spowodować, że rośliny pomidora zaczną produkować większe owoce i wcześniej w sezonie.

„Możesz mieć mniej owoców na przyciętej roślinie, ale będą one większe” – wyjaśnia Amy Enfield.

Ponadto usuwanie liści umożliwia lepszy przepływ powietrza wokół rośliny, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju chorób, gdy liście pozostają mokre, a także umożliwia dotarcie większej ilości światła słonecznego do dojrzewających pomidorów.

Jeśli masz mało miejsca w swoim ogródku warzywnym, przycinanie pomidorów pomoże utrzymać je pod kontrolą, tworząc więcej miejsca dla innych roślin. Jest to ważna uwaga przy rozważaniu sadzenia pomidorów towarzyszących .

JAK WYSOKO NALEŻY PRZYCINAĆ SADZONKI POMIDORA?

„Możesz rozpocząć przycinanie pomidorów lub przycinanie ich, gdy rośliny osiągną od czterech do sześciu cali wysokości” – radzi Melanie Griffiths.Usuń wszystkie liściaste odrosty / pędy boczne poniżej pierwszego grona owoców, aby roślina włożyła więcej energii w rozwój owocu.

Kiedy pomidor kordonowy wyprodukuje sześć lub siedem wiązań owocowych (wewnątrz) lub cztery wiązanki (na zewnątrz) – usuń czubek głównej łodygi – znany jako „zatrzymywanie” lub „okrywanie”. To skieruje cukry i energię do dojrzewających pomidorów.

Możesz również usunąć niektóre liście nad każdym wiązarem, aby uzyskać więcej światła słonecznego, co zachęci do wcześniejszego dojrzewania.

CZY SADZONKI POMIDORA NALEŻY PRZYCINAĆ OD DOŁU?

Zarówno zdeterminowane, jak i nieokreślone rośliny pomidora można przycinać od dołu po uformowaniu najniższego owocu. Zrób to, usuwając dolne liście, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez glebę, takich jak zaraza pomidora lub pleśń liści pomidora. Odetnij wszystkie liście, które dotykają gleby i kontynuuj przycinanie do 30 cm nad ziemią, poniżej dojrzewającego kwiatostanu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Regularnie usuwaj martwe lub żółknące liście, ale nie usuwaj zbyt wielu liści na raz.

CO SIĘ STANIE, JEŚLI NIE PRZYTNIESZ POMIDORÓW?

Przycinanie sadzonek pomidora jest opcjonalne i jeśli nie chcesz tego robić, nadal będziesz otrzymywać owoce ze swojej rośliny, po prostu mogą nie być tak duże lub roślina tak zdrowa i energiczna. Pozostawione do uprawy bez treningu, pomidory kordonowe lub winorośle wytworzą dużo liści i prawdopodobnie mniej użytecznych owoców.

„Powodem, dla którego usuwasz pędy boczne, jest to, że chcesz, aby jedna silna łodyga wyrosła na pomidorze kordonowym, a wraz z pędami bocznymi próbuje zamienić się w krzak. Pędy boczne są bardzo żywotne i mogą szybko spowodować złamanie głównej łodygi” – wyjaśnia ekspert ogrodnictwa Monty Don w filmie dla Gardeners’ World .

BŁĘDY PRZY PRZYCINANIU POMIDORÓW

Istnieje kilka błędów przy przycinaniu pomidorów, których należy unikać:

 • Nie przycinaj zdeterminowanych odmian pomidora – sprawdź, jaki rodzaj pomidora uprawiasz, zanim zaczniesz usuwać pędy boczne.
 • Uważaj, aby nie uszkodzić tkanki łodygi podczas usuwania odrostów pomidora.
 • Unikaj przenoszenia chorób z rośliny na roślinę podczas przycinania większych odrostów lub pędów bocznych, pamiętając o czyszczeniu przycinarek między roślinami.
 • Do przycinania nie używaj narzędzi, które nie są ostre i czyste.
 • Nie przesadzaj, usuwając zbyt wiele liści, ponieważ może to spowodować, że pomidor nie będzie miał wystarczającego cienia przed gorącym słońcem; ponadto liście są potrzebne do fotosyntezy i produkcji cukrów oraz energii do wzrostu roślin.
 • Nie przycinaj mokrych roślin pomidora, ponieważ może to sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *