Późne lato – czy to dobry czas na instalację trawy z rolki?

trawa z rolki

Położenie trawnika w odpowiednim momencie to klucz do sukcesu – w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją sprawi, że trawa po Twojej stronie płotu nie tylko będzie się wydawać, ale stanie się naprawdę zielona! Dlatego poniżej odpowiemy na pytanie, czy późne lato to dobry czas na instalację trawy z rolki.

Trawa z rolki – kiedy warto ją zainstalować?

Założenie trawnika z rolki to świetny sposób na stworzenie pięknej zielonej przestrzeni w stosunkowo krótkim czasie. Można z niej korzystać na różne sposoby, takie jak leżakowanie w słońcu, piknik z bliskimi, dziecięce zabawy, wybieg dla pupila czy po prostu jako ozdoba. Jednak zakładanie zielonego dywanu należy zaplanować na odpowiednią porę, jeżeli chcesz, żeby trawa przyjęła się i zakorzeniła bez zbędnych komplikacji. Kiedy najlepiej ją zainstalować?

Późne lato!

Trawa rolowana niewątpliwie dobrze przyjmie się późnym latem. Za tą porą przemawia kilka istotnych czynników:

  • odpowiednie nawodnienie i wilgotność – późne lato, ale i nadchodząca jesień to czas, kiedy temperatury spadają, a zaczynają się coraz obfitsze deszcze. Dla trawy z rolki to idealne warunki do wzrostu i zakorzenienia się w glebie.

  • brak upałów i palącego słońca – zagrożeniem dla trawnika z rolki mogą być susze i żarliwe słońce, które z końcem lata właściwie się kończy. Dzięki większemu zacienieniu i niższym temperaturom trawa nie „spali się” i dłużej utrzyma życiodajną wodę.

  • wystarczająco czasu przed przymrozkami – instalacja późnym latem to na tyle wczesny moment, że trawa zdąży się zaadaptować jeszcze przed późnojesiennymi przymrozkami, które mogłyby zagrozić trawie.

  • na kolejny sezon ogrodowania trawnik będzie już gotowy i to sporo przed czasem (choć jeszcze jesienią, w ładną pogodę będzie można z niego skorzystać)!

Na wiosnę

Dobrą porą na założenie rolowanego trawnika może być też wiosna. Wówczas kończą się już niesprzyjające roślinie mrozy. Wiosną występują też spore opady, a upały dopiero mają nadejść, dlatego nie ma potrzeby na regularne dodatkowe nawadnianie trawnika.

Jednak w każdym przypadku należy pamiętać, żeby po założeniu trawnika lepiej nie chodzić po nim przez kilka dni, kiedy trawa się jeszcze zakorzenia.

Kiedy nie warto instalować trawy z rolki?

Z pewnością warto unikać zakładania trawnika z rolki w okresie upałów, kiedy trawa może ulec nadmiernemu przesuszeniu. Niewystarczająca ilość nawodnienia może zaszkodzić zielonemu dywanowi. Dlatego nie zaleca się robić tego na początku czy w pełni lata, jeśli się wie, że nie będzie czasu na jej regularne podlewanie. Podobnie odradza się okres jesieni, ponieważ jeżeli rolki rozłoży się zbyt późno, niezakorzenionej trawie mogą zaszkodzić przedwczesne przymrozki.

Zadbaj o jakościowy trawnik

Rolowany trawnik będzie zachwycać, jeżeli postawisz na dobrej jakości produkt. Niewątpliwie trawa z rolki Poznań do takich należy. Uprawiana pod okiem doświadczonych specjalistów, cechuje się wysoką gęstością i łatwością ukorzeniania. Można wybierać spośród różnych gatunków, takich jak życica czy wiechlina, które uświetnią każdy ogród. Odpowiednia ilość wody, nawozów i regularne koszenie sprawią, że będziesz cieszyć się pięknym, soczystym trawnikiem przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *