Jaskier azjatycki (Ranunculus) – jak uprawiać i kiedy sadzić?

jaskier azjatycki

Rosnący ranunculus to satysfakcjonująca praca w ogrodzie. Jaskier z pełnymi płatków kwiatami ma romantyzm i elegancję rywalizujących z różami, więc kto by pomyślał, że są spokrewnione ze skromnym jaskierem łąkowym?

Kwiaty Jaskier występują jako pojedyncze i podwójne, z których niektóre są gęsto upakowane płatkami. Znane również jako perski jaskier i nazywane przez niektórych ogrodników „różą wiosny”, te kwiaty, w przeciwieństwie do ich żółtych, dzikich kwiatów, są dostępne w wielu odcieniach od żółci i pomarańczy po róże i fiolety i są idealne pomysły na kwietniki , które na wiosnę dadzą ci romantyczną różę.

Ranunculus są idealne do nadawania wiosennego koloru brzegom lub pojemnikom, ale są również doskonałe do cięcia, mogą pochwalić się wyjątkową trwałością wazonów, a ponadto nie są łatwo dostępne w supermarketach lub w wielu kwiaciarniach, więc są idealne do samodzielnej uprawy.

Po odcięciu i okrojeniu ich liści przetrwają co najmniej tydzień lub dłużej w czystej wodzie. Aby jak najlepiej wykorzystać ranunculus, pokrój je, gdy pąki zaczną nabierać koloru i będą nadal miękkie.

JAK UPRAWIAĆ JASKIER AZJATYCKI (RANUNCULUS)?

Ranunculus będzie dobrze się rozwijał w słonecznym, osłoniętym miejscu z przepuszczalną glebą i powinien być chroniony przed silnymi wiatrami. W przypadku umieszczenia w podmokłym lub bagnistym miejscu bulwy mogą gnić.

Jaskiery są w połowie odporne, dlatego zaleca się zakładanie ich w doniczkach pod osłoną i przesadzanie, gdy minie ryzyko mrozu. W cieplejszych miejscach można je sadzić bezpośrednio do ziemi, ale w chłodne noce zaleca się przykrycie ich kloszem lub polarem.

Poniżej znajdziesz instrukcje, jak wyhodować ranunculus.

  • Kupując cebulki jaskier, będą one miały postać małych odcisków w kształcie pazurów. Przed sadzeniem moczyć odciski w wodzie przez dwie do trzech godzin.
  • Po namoczeniu, posadź pazury kukurydzy na głębokość 2 cali w osobnych doniczkach wypełnionych kompostem doniczkowym zmieszanym z odrobiną piasku, aby wspomóc drenaż.
  • Posadź ranunculus w miejscu kwitnienia, gdy niebezpieczeństwo mrozu minie w połowie wiosny, dzieląc spodnie około 2 do 4 cali od siebie. Woda w studni.
    Przed sadzeniem można wymieszać nawóz granulowany z glebą.

ROSNĄCY JASKIER W DONICZKACH

Jaskier dobrze rośnie w doniczkach, więc są pomysłami na ogrodnictwo w pojemnikach, które przyniosą wiosenny kolor i zainteresowanie na patio, małym ogrodzie lub balkonie. Będąc na wpół mrozoodporną, najlepiej jest zacząć jeździć w doniczkach pod przykryciem, a zimować w szklarni.

Wybierz dużą doniczkę i umieść krokodyle lub żwirek na dnie, aby wspomóc drenaż. Jesienią częściowo napełnij doniczkę kompostem i posadź kilka odcisków 2 cale od siebie na około 4 cale głębokości, upewniając się, że pazury są skierowane w dół.

Trzymaj pod przykryciem w szklarni lub oranżerii przez zimę. Gdy na wiosnę pogoda się ociepli, doniczkę można ustawić na zewnątrz w żądanej pozycji. Jesienią doniczkę można łatwo zabrać pod przykrycie i chronić przed mrozem aż do następnej wiosny.

KIEDY SADZIĆ RANUNCULUS?

Jaskier są wszechstronne i można je sadzić we wrześniu – listopadzie na wiosenne kwitnienie lub wiosną na kwiaty latem. Jesienne sadzenie jaskieru przyniesie kwitnienie wczesną wiosną – to doskonały sposób na pozbycie się zimowej chandry.

JAK DBAĆ O JASKIER AZJATYCKI?

Jaskier będzie wymagał podlewania przy suchej pogodzie, a podczas kwitnienia można go karmić nawozem o wysokiej zawartości potasu. Gdy ranunculus zakwitnie, pozwól, aby liście naturalnie obumarły, aby pomóc odżywić odciski, a jesienią odetnij je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *