Poznaj sposoby wykorzystania sztukaterii w nowoczesnym designie wnętrz!

sztukateria 

Wykorzystanie drobnych, nienachalnych, lecz widocznych elementów w wystroju wnętrza, zawsze czyniło je unikalnym, ciekawym oraz przytulnym. Wprowadzenie zindywidualizowanych dodatków wedle własnego pomysłu gwarantuje również poczucie naszego przywiązania do pomieszczenia, w którym mamy czuć się komfortowo, a także swobodnie. Przygotowanie samodzielnie wybranej i zaprojektowanej aranżacji niesie nie tylko satysfakcję, ale też rzutuje na to, że wyznaczone miejsce będziemy traktować jako integralną część własnoręcznie wykonanych starań oraz pracy. W jaki sposób można wykorzystać sztukaterię do stworzenia najefektowniejszych i wytwornych stylizacji?

Wielość możliwości, które zapewnia sztukateria

Sztukateria to wszelkie elementy dekoracyjne, których zastosowanie opiera się wyłącznie na ulokowaniu ich w najróżniejszych miejscach w celu nadania ozdabianemu pomieszczeniu wyjątkowości, charakteru, podkreślania jego unikatowości oraz nierzadko ekstrawagancji. Sztukateria może posiadać zróżnicowane formy, wielkości, kolory, jak również należy podkreślić, że lokuje się ją zwykle w kilku powtarzających się określonych przestrzeniach. Ponadto warto podkreślić, że za wyjątkiem listew przypodłogowych, pełniących funkcję ochronną ścian oraz zakończeń podłóg przed zanieczyszczeniami i wilgocią, reszta sztukaterii ma za zadanie upiększać Twoje salony. Gdzie zawiesimy sztukaterię, by stworzyć nowoczesny design? 

Sztukateria we właściwym miejscu

Wybór sztukaterii jest tak szeroki, że z powodzeniem możesz dobrać taki jej rodzaj, który ulokujesz w dowolnie wybranym miejscu. Te niesamowite, urokliwe, jedyne w swoim rodzaju ozdoby zwykle wiesza się w stałych punktach pomieszczeń i to właśnie ze względu na ich położenie, określa się również ich rodzaj:  

  • sztukateria sufitowa (listwy karniszowe, sufitowe, rozety), 
  • sztukateria ścienna (listwy wokół: drzwi, luster, obrazów), 
  • inna sztukateria dekoracyjna (gipsowe dyski, kolumny, listwy z oświetleniem LED, narożniki, pilastry, półkolumny). 

Nietuzinkowe, nieoczywiste, a jednocześnie subtelne, delikatnie dodatki aranżacyjne mogą znaleźć się wszędzie tam, gdzie sobie wymarzymy i zaplanujemy. Wybierając miejsce ulokowania danej części sztukaterii, możemy skorzystać z gotowych pomysłów aranżacyjnych, bądź też puścić wodze fantazji, dopasowując układ pożądanych dodatków wedle własnych gustów oraz upodobań.  

Greckie, rzymskie czy barokowe inspiracje?

Grecka powaga, urok i klasa sama w sobie, czy może synonim wysokiego stylu, luksusu i rzymskiego przepychu oraz klasycznego prestiżu? Niezależnie od tego, czy pokusisz się na proste, tradycyjne wzornictwo, czy wybierzesz bogato zdobioną, precyzyjnie wykonaną i misternie wykończoną sztukaterię, np. w postaci wykwintnych rozet, to zyskujesz pewność, że Twoje wnętrze nabierze wyjątkowego, niezastąpionego charakteru. A może sięgniesz po rozety przywodzące na myśl styl barokowy?  

Klasyczne dekoracje w nowoczesnym wydaniu

Współczesna sztukateria, wykonana z umocnionego, niezwykle trwałego, lecz równocześnie niesamowicie lekkiego materiału, pozwala na bezproblemowe ulokowanie dowolnego elementu w swobodnie wybranym przez nas miejscu. Kunsztownie wykonane greckie ozdoby w kształcie owalnych, gipsowych dysków, mogą stanowić wykwintne tło lamp i żyrandoli, doskonale wpisujące się w obrany styl bądź też całkowicie go przełamujący. Wolisz, aby Twoja nowa sztukateria korespondowała z resztą wystroju Twojego wnętrza, czy raczej zagrała w nim pierwsze skrzypce na zasadzie kontrastu? Sięgnij po modele, które zaspokoją najśmielsze pragnienia i zaskakujące kaprysy! 

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *