Najbardziej powszechnym oraz popularnym sposobem łączenia ze sobą różnego rodzaju konstrukcji są kotwy. Te dość często używane mocowania są najczęściej wykorzystywane w budownictwie, choć także i w domu znajdą swoje zastosowanie. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, występują w różnych rodzajach, a także przeznaczone są do różnego typu podłoży. Do najczęściej stosowanych zalicza się kotwy metalowe, zwane również rozprężnymi lub mechanicznymi, które montowane są w betonie. By całkowicie wykorzystać możliwości kotew, ważne jest, by wiedzieć, jak odpowiednio je używać.
Czym jest kotwa?
Kotwą można nazwać wszelkiego rodzaju kołek, łącznik lub element łączący części konstrukcji ze sobą. Jednakże najczęściej ta nazwa tyczy się metalowego pręta o konkretnej długości lub w opcji zagiętej, który używany jest do montażu rzeczy do podłoży.
To popularne mocowanie mechaniczne występuje w kilku rodzajach, które różnią się od siebie przeznaczeniem oraz wymaganą wagą nośności. Kotwy rozporowe są stosowane najczęściej w podłożach twardych i gładkich, przy dużych obciążeniach statycznych czy montowaniu konstrukcji metalowych oraz profili, elementów drewnianych czy wszędzie tam, gdzie łączone ze sobą warstwy będą niezależnie od siebie pracować. Tego typu rozwiązania mechaniczne dzielimy na kategorie:
- kotwy z kontrolowanym momentem dokręcenia,
- kotwy rozprężne z kontrolowaną deformacją,
- kotwy podcinające,
- kotwy ekspresowe,
- śruby do betonu.
Niezależnie od opcji, którą wybierzemy, warto, jest sprawdzić sposoby ich mocowania oraz mocowanie w materiale bazowym.
Kotwa czy kołek rozporowy?
Dobra technika mocowania mechanicznego zakłada użycie odpowiedniego rodzaju zamocowania. Najczęściej wybierane tego rodzaju opcje to użycie kołka rozporowego lub kotwy rozporowej, stalowej. Nieczęsto problemem jest odpowiednie dopasowanie opcji montażu do wybranego podłoża. Czym w takim razie różnią się te dwie techniki zamocowań?
Kołek rozporowy
Powszechnie znane rozwiązanie jeśli chodzi o sposoby zamocowania. Te najczęściej stworzone z tworzywa sztucznego kołki mocuje się we wcześniej wywiercony otwór w powierzchni, w który wkręca się dedykowany metalowy wkręt. Mogą one być zastosowane jednakowo w podłożach pełnych czy też porowatych. Ich łączenia są trwałe, o odpowiedniej jakości.
Kotwa rozprężna
Tego rodzaju zamocowania charakteryzują się dużo większą wytrzymałością niż kołki, najczęściej stosowane do pełnego podłoża czy betonu, gdzie siły naprężeniowe powstają podczas montażu. Kotwy rozporowe osiągają dużo lepsze wyniki niż kołki rozporowe, wytrzymując większe obciążenie oraz zachowując stabilne mocowanie.
Działanie kotwy w podłożu
Umiejętne zamocowanie kotwy rozporowej w podłożu jest bardzo ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za dobrze zrobione zamocowanie. Ich zasada działania z reguły jest dość prosta. Montowany pierścień rozporowy wbity w wywiercony otwór z odpowiednią siłą blokuje się poprzez dokręcenie nakrętki, kluczem o odpowiednim rozmiarze, znajdującej się na jej początku. Koniec trzpienia, umieszczony w podłożu powoduje rozparcie kotwy oraz jej dokładne przyleganie do ścianek otworu montażowego. Jeśli podczas jej montażu, przemieszcza się ona minimalnie, pewne jest, że została ona zamontowana prawidłowo.
Tego typu zamocowanie gwarantuje uzyskanie idealnego połączenia konstrukcji z podłożem oraz najwyższą jakość zamocowania. Każdy krok montażu kotew powinien być dobrze przemyślany oraz wykonany ze starannością.